ЕЛІТ-ЛІГА В ЮНАЦЬКОМУ ЧЕМПІОНАТІ УКРАЇНИ ВИГІДНА ЛИШЕ КИЇВСЬКОМУ «ДИНАМО» ТА ДОНЕЦЬКОМУ «ШАХТАРЮ»

Після осінньої частини сезону 2016/2017 років в ДЮФЛ України та перед звітно-виборчою конференцією громадської спілки «Всеукраїнська дитяча-юнацька футбольна ліга України», яка відбулася 25 листопада 2016 року, в пресі вперше почали з`являтися матеріали про те, що в юнацькому чемпіонаті України, який проходить під егідою ДЮФЛУ, з великою ймовірністю з’явиться своя Еліт-Ліга, а система проведення змагань не змінювалася останні 20 років і потребує реформування. Згодом ця ідея отримала друге дихання після 18 грудня минулого року, коли у Федерації футболу України відбулася нарада з питань дитячо-юнацького футболу, на якій серед інших розглядалося питання реформування системи змагань юнацьких чемпіонатів України.

Головна думка зводиться до того, щоб найсильніші юнацькі клуби України за підсумками поточного чемпіонату, який завершиться навесні 2019 року, будуть об’єднані в Суперлігу або Еліт-лігу. Це буде концентрацією найбільш конкурентоспроможних команд і дозволить підвищити рівень футболу і сприятиме прогресу юних футболістів. Думка, начебто, непогана. Але треба дивитися на таке нововведення ширше і задуматися над тим, кому це вигідно. Адже для втілення цієї ідеї потрібно врахувати не лише спортивний принцип, але й багато інших чинників, про які я скажу трохи нижче.

Отже, що ми маємо нині. Сьогодні юнацький чемпіонат ділиться на вищу і першу ліги. У вищій – 40 клубів, розбитих за територіальним принципом на чотири зони по 10 команд (у кожній – чотири вікові категорії: U-17, U-16, U-15, U14). У першій – 132 клубу, розбитих за територіальним принципом на вісім зон по 10-12 команд (у кожній – дві суміщені вікові категорії: U-17 / U-16 і U-15 / U14). А згідно з проектом, запропонованим наразі анонімними авторами з ДЮФЛУ, за підсумками сезону-2018/2019 років планується сформувати Еліт-лігу, куди потраплять 12 найсильніших клубів України. На першому етапі турніру створюються дві групи по 6 колективів. За територіальною ознакою: група «Центр-Схід» і група «Центр-Захід». На другому етапі проводяться стикові ігри, півфінали і фінальний турнір.

Така система змагань буде стосуватися усіх чотирьох вікових категорій, які мають місце сьогодні: U-14, U-15, U-16 і U-17. В основу проведення турнірів пропонується покласти клубний залік. Окрім того, мова йде про атестацію клубів і вимоги, які висуваються до команд, що будуть брати участь у еліт-лізі.

Творці цих реформ переконують, що збільшиться, по-перше, кількість матчів, а, по-друге, підвищиться конкуренція. Наприклад, в нашій «західній» групі пропонується, що будуть грати «УФК-Карпати», «Карпати», «Львів», «Скала», київське «Динамо» і донецький «Шахтар». Ігри в групах будуть проходити в 4 кола. Тож, в основному суперництво в групі зведеться до чотирьох львівських команд, які, чого душею кривити, вирішуватимуть, хто посяде 3-6 місця у групі. Адже «Динамо» і «Шахтар» це на даний час найпотужніші і в фінансовому, і в професійному плані клуби, з якими змагатись нині складно. Так, в окремих матчах наші команди з Львівщини можутьперемогти, але в системній роботі і «Шахтар», і «Динамо» на голову вищі. Окрім того, обидва клуби активно працюють на дитячому футбольному «ринку» і збирають з України всіх найкращих гравців, і тут криється ще одна небезпека – «Динамо» і «Шахтар» будуть ще активніше переманювати наших кращих футболістів, адже всі вони будуть, так би мовити, на виду.

Щодо другого за рейтингом ешелону нашого дитячо-юнацького футболу, то тут все залишається як було. Вища ліга в майбутньому сезоні як і нині налічуватиме 40 клубів, розбитих на чотири зони по 10 команд у чотирьох вікових категоріях.

Отже, всі ймовірні нововведення в ДЮФЛ України зводяться до створення Суперліги чи Еліт-ліги, де звання чемпіонів у своїх вікових групах виборюватимуть найрейтинговіші футбольні дитячі школи та Академії нашої держави. Тепер, запитання, а що нині вони у фінальній частині цього не роблять? Чи у діючому форматі змагань немає поділу на ліги? Це щодо спортивного принципу. Тепер про інші фактори, про які чомусь ніхто з фундаторів Еліт-ліги не згадує. Як відомо, нині команди вищої ліги ДЮФЛ, поділені на чотири групи за територіальним принципом. Тому максимальна відстань до найдальшого географічного суперника становить приблизно до 300 кілометрів. У разі, коли буде чемпіонат Суперліги, то командам доведеться долати куди дальший кілометраж. Скажімо, від Львова до Києва понад 500 кілометрів.… Тому, щоб доїхати до місця виїзної зустрічі, потрібно потратити не менше двох діб, і то лише в один кінець. А це діти, які навчаються у школах. Скажімо, нині матчі у вищій лізі проводяться по суботах. Отже, щоб добратися до місця дислокації, потрібно виїжджати у четвер. Тому з урахуванням дороги діти зможуть повернутися до навчання не раніше вівторка. Що є неприпустимим. Про фінансові витрати, які зростуть в рази в нинішніх умовах економічної ситуації в країні, мабуть, також є сенс нагадати. Далі, виникне й таке питання як супровід автобуса представниками правоохоронних органів, адже за чинним законодавством, ця вимога є обов’язковою.

З огляду на всі ці фактори ми вважаємо (до речі, нашу думку поділяють й інші представники структури ФК «Карпати» – УФК, а також ФК «Львів» та моршинська «Скала») , що створення надутворення – Еліт-Ліги є недоречним, а в запропонованих змінах більше мінусів і ніякого покращення в нашій роботі вони не дадуть. Тож закликаємо залишити все так, як є сьогодні, а інші клуби та академії продовжити дискусію щодо розвитку дитячо-юнацького футболу в нашій країні. Чому б, як слушно пропонує директор Львівського Училища фізичної культури Степан Родак, Дитячо-Юнацькій Футбольній Лізі України не організувати, наприклад, перед стартом кожного нового чемпіонату літній кубок ДЮФЛУ за прикладом зимового, де у вільний від навчання час зібрати найкращі юнацькі колективи? Чи чому б не організувати в Україні серію міжнародних турнірів з запрошенням найкращих команд провідних європейських академій? Чому б футбольним школам та академіям не давати якісь бонуси за підготовку гравців у юнацькі збірні України? І таких чому можна запропонувати багато – було б бажання вислухати. Адже за програмою УЕФА кошти на розвиток дитячо-юнацького футболу в Україну надходять.

Юрій МИХАЛЮК